Delegaci ognisk i grup związkowych ZNP obradowali na okręgowej konferencji sprawozdawczo-wyborczej 20 maja 2014 r. Podczas konferencji wybrano prezesa i zarząd oddziału ZNP oraz oddziałową komisję rewizyjną. W trakcie obrad zapoznano się ze sprawozdaniem z ostatnich 4 lat pracy związkowej, udzielono ustępującemu zarządowi absolutorium i przyjęto dokument programowe na kolejną kadencję.
Na konferencję przybyli wybrani wcześniej delegacji z placówek oświatowych oraz goście, na czele z burmistrzem Lewandowskim, wiceburmistrzem Średniawskim i przewodniczącym Rady Miejskiej Czyżowiczem. Ponadto z naszego zaproszenia na konferencję skorzystali radni Halina Szaniawska i Damian Sułkowski oraz dyrektor szkoły Dorota Jakusztowicz i dyrektor przedszkola Mirella Skaczyło. Zarząd Okręgu Dolnośląskiego reprezentował kol. Janusz Wesołowski. Nie przybyli zaproszeni przedstawiciele organizacji politycznych, które działają w gminie.
W gminie Żmigród do Związku Nauczycielstwa Polskiego należy 183 członków, w czasie ostatniej kadencji wstąpiło do niego 29 nowych osób. Organizacja skupia 5 ognisk, 4 grupy związkowe oraz 1 sekcję. Pełne sprawozdanie z działalności Zarządu Oddziału ZNP w Żmigrodzie do pobrania tutaj
Zasadniczą częścią zebrania były wybory nowych władz oddziału.
W bezpośrednich, tajnych wyborach funkcję prezesa oddziału ponownie powierzono kol. Józefowi Łysikowskiemu. Wybrano również 14-osobowy Zarząd Oddziału w składzie:
- kol. Adamowicz Wiesława
- kol. Brodala Beata
- kol. Cieśla Maria
- kol. Karkocha Bożena
- kol. Klimkowski Paweł
- kol. Kononowicz Danuta
- kol. Kostecka Elżbieta
- kol. Kupisiński Stanisław
- kol. Ładowska Joanna
- kol. Łycz Renata
- kol. Maciejak Bogumiła
- kol. Młoda Eleonora
- kol. Petruś Wiktor
- kol. Podróżna Anna
- kol. Wojda Alicja
Wyłoniono także Komisję Rewizyjną w składzie:
- kol. Jasińska Stanisława
- kol. Radziszewska Małgorzata
- kol. Skoczylas Irena
Po wyborach dyskutowano o bieżących problemach pracowników oświaty. I tu jak w soczewce ukazał się ogólnopolski problem na linii samorządowcy a pracownicy oświaty. Ci pierwsi bowiem krytykują Kartę nauczyciela jako przyczynek wszelkiego zła w oświacie, ci drudzy wymieniają osiągnięcia polskich nauczycieli (10 miejsce polskiej szkoły w prestiżowym rankingu….) wynikające miedzy innymi z tej ustawy.
Delegaci uchwalili dokumenty programowe i założenia do pracy na najbliższe lata:
Na okres nowej kadencji spodziewane są duże zmiany w systemie oświaty, tym bardziej należy dążyć do tego, by głos związkowców był brany pod uwagę, gdy decydują się sprawy pracownicze. Związki zawodowe w Polsce są o wiele mniej liczne niż na Zachodzie. Polacy są mniej solidarni, nie mają świadomości proletariackiej. Tymczasem w Europie związki zawodowe mają coraz większe znaczenie, wykorzystując strajki do walki o coraz lepsze warunki pracy.
(współpraca redakcyjna i zdjęcia: eco)