Z inicjatywy zarządu oddziału ZNP w Żmigrodzie plac wokół wieży ciśnień nosi nazwę Skwer Pionierów Oświaty. Uroczystość odsłonięcie tablicy upamiętniającej pionierów oświaty na ziemi żmigrodzkiej odbyła się 14 października 2015 r.
Okazjonalne przemówienie wygłosił prezes oddziału ZNP w Żmigrodzie Józef Łysikowski. Przewodniczący Rady Miejskiej w Żmigrodzie Jan Czyżowicz odczytał treść stosownej uchwały. Krótkie wystąpienia mieli także burmistrz gminy Robert Lewandowski i starosta powiatu Waldemar Wysocki. List do zgromadzonych – w imieniu prezesa Dolnośląskiego Okręgu ZNP – odczytał sekretarz zarządu Marek Malicki.
Delegacje ZNP, władz samorządowych, szkół złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą. Następnie uczestnicy udali się do domu kultury na wspominki połączone z prezentacją na temat pierwszych działań oświatowych przygotowaną przez historyka Pawła Becelę.
Wystąpienie prezesa oddziału ZNP w Żmigrodzie Józefa Łysikowskiego:
Pamięć w kamień wrasta już
Ojców naszych przeszły czas … (SBB)
Koleżanki i Koledzy, Szanowni Państwo,
zebraliśmy się dzisiaj, aby przywołać pamięć o pierwszych powojennych latach osadnictwa na Ziemi Żmigrodzkiej, by uhonorować ludzi, którzy tworzyli ten czas.
Serdecznie witam
- rodziny pierwszych nauczycieli i pracowników szkół, pierwszych powojennych uczniów i absolwentów;
- kol. Marka Malickiego – sekretarza Zarządu Okręgu Dolnośląskiego ZNP;
- władze samorządowe: starostę Waldemara Wysockiego, burmistrzów Roberta Lewandowskiego i Zdzisława Średniawskiego oraz przewodniczącego Rady Miejskiej Jana Czyżowicza;
- czcigodnych księży;
- emerytowanych i obecnych pracowników oświaty z dyrektorami placówek na czele;
- dzieci i młodzież szkolną,
- kol. Bogusława Kowalskiego – prezesa TMZŻ, inicjatora i koordynatora obchodów 70-lecia osadnictwa.
Witam wszystkich, którzy zaszczycili dzisiejszą uroczystość swoją obecnością!
Pamięć w kamień wrasta …
Ten kamień, który za chwile odsłonimy i poświecimy niech będzie symbolem naszej pamięci o naszych poprzednikach – nauczycielach i pracownikach szkolnictwa, o pionierach, którzy przybyli tutaj z rożnych stron i tutaj od nowa budowali przyszłość dla siebie i dla Polski. Oni doskonale wiedzieli, że oprócz podstaw bytu materialnego priorytetem jest zapewnienie dzieciom i młodzieży polskiej szkoły i edukacji, a wszystkim nowym mieszkańcom polskiej oświaty i kultury. Musieli odrobić stracony czas okupacji, zlikwidować analfabetyzm i nieść kaganek oświaty. Pełnili swą misję z poświeceniem, a wtedy luksusem był ciepły piec i kilka ławek w klasie…
Stawiamy ten kamień pamięci symbolicznie: w Dniu Edukacji Narodowej, w roku jubileuszu 70-lecia powojennego osadnictwa i w 110 rocznicę powstania ZNP. Skromny, polny kamień, bo skromne i zwyczajne było życie naszych bohaterów, a jednak dzieło wielkie! Wyrażamy szacunek dla Ich dokonań i składamy podziękowanie za Ich codzienny trud.
Pamięć w kamień wrasta …,
a skwer upamiętniający pionierów oświaty już na stałe wrośnie w krajobraz Żmigrodu. Niech ta dzisiejsza uroczystość służy przede wszystkim edukacji młodzieży, która musi wiedzieć „skąd nasz ród”, musi znać przeszłość swoich dziadów, musi wiedzieć skąd się tutaj wzięli i czego dokonali. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania tego projektu: radnym za uwzględnienie naszego wniosku, sponsorom: panu Bogusławowi Czajkowskiemu za ufundowanie kamienia i panu Tadeuszowi Markowi za wykonanie napisu, panu burmistrzowi za sfinansowanie przedsięwzięcia, dyrektorowi Kanickiemu i pracownikom MZGK za wykonanie prac budowlanych. Specjalne podziękowanie składam panu Arturowi Knappikowi z Urzędu Miejskiego, który osobiście zaangażował się w załatwienie trudnych spraw formalno-prawnych. Gorąco dziękuję wszystkim, którzy wspierali naszą inicjatywę!
List prezes okręgu dolnośląskiego ZNP we Wrocławiu Mirosławy Chodubskiej:
Zobacz również: