Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Żmigrodzie zwraca się do nauczycieli i pracowników oświaty, do członków Rad Rodziców przy szkołach i do wszystkich Rodziców, oraz do całej lokalnej społeczności z apelem o poparcie wniosku w sprawie przeprowadzenia ogólnokrajowego Referendum Szkolnego. Głównym celem inicjatywy ZNP jest zebranie co najmniej 500 tys. podpisów pod wnioskiem, który zgodnie z art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym, zostanie przekazany do Marszałka Sejmu RP.
Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza
od 1 września 2017 roku?
Prosimy o włączenie się w kampanię referendalną. Listy z podpisami osób popierających referendum można dostarczyć do przedstawicieli ZNP w poszczególnych placówkach lub do biura ZNP przy ul. Szkolnej 7 w Żmigrodzie do dnia 17 marca 2017 r. W razie wątpliwości można się kontaktować pod nr telefonu 507-573-496.
Naszym zdaniem planowana reforma edukacji stwarza więcej zagrożeń niż szans, ponieważ:
- ogranicza dostęp do edukacji ogólnokształcącej,
- skraca czas powszechnego kształcenia
- obniża poziom jakości edukacji.
Edukacja to obszar kluczowy dla rozwoju społecznego. Dlatego każda zmiana systemowa w oświacie wymaga rzeczowego uzasadnienia opartego na badaniach naukowych i szczegółowych analizach. W przypadku reformy minister edukacji Anny Zalewskiej brak jest głębszej analizy stanu polskiej edukacji, a tym samym merytorycznego uzasadnienia dla wdrażanych zmian, oznaczających powrót do systemu sprzed 1999 r. czyli do 8-klasowej szkoły podstawowej, 4-letniego liceum ogólnokształcącego i 5-letniego technikum. Zmiany w przyjętym kształcie zagrażają wszechstronnemu rozwojowi młodego pokolenia Polaków.
Reforma minister Anny Zalewskiej wzbudziła sprzeciw i krytykę nauczycieli, rodziców, organizacji pozarządowych, ekspertów, nauczycieli akademickich i samorządowców, którzy uznali ją za nieuzasadnioną i nieprzemyślaną, wprowadzającą wieloletni chaos organizacyjny i programowy oraz generującą olbrzymie koszty finansowe, które poniosą samorządy terytorialne.
Związek Nauczycielstwa Polskiego, inicjując obywatelski ruch na rzecz przeprowadzenia referendum z inicjatywy obywateli w sprawie reformy systemu oświaty, zwraca się do ugrupowań parlamentarnych i pozaparlamentarnych, stowarzyszeń rodziców, organizacji pozarządowych, korporacji samorządowych i innych podmiotów – krytycznie oceniających reformę oświaty – o przystąpienie do komitetu referendalnego, którego członkowie będą prowadzili kampanię informacyjną oraz zbierali podpisy pod wnioskiem o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie reformy systemu oświaty, ponieważ jest to kwestia o najważniejszym znaczeniu dla Państwa oraz jego Obywateli i Obywatelek.
Szczegółowe informacje oraz argumenty potwierdzające potrzebę przeprowadzenia Referendum można znaleźć na stronie internetowej: http://referendum-szkolne.pl/
Nasze podpisy mają swoją moc i politycy nie mogą ich zlekceważyć!
do pobrania: lista poparcia